ICQ ide u zaborav: Kraj jedne ere digitalne komunikacije

Pre 28 godina četvorica izraelskih tinejdžera promenili su svet komunikacije zauvek. Yair Goldfinger, Arik Vardi, Sefi Vigiser i Amnon Amir pokrenuli su ICQ, prvi messenger koji je svetu predstavio instant poruke. ICQ, akronim za “I Seek You” (tražim te), postao je sinonim za jednostavnu, efikasnu i besplatnu komunikaciju. Zvuk “uh-oh” postao je zaštitni znak ove platforme, označavajući novu eru digitalne interakcije.
Baza korisnika ICQ-a eksplodirala je, rastući od nekoliko hiljada do miliona u samo jednoj godini, a zatim do desetina miliona u narednim godinama. Ovaj brzi uspeh privukao je pažnju tehnološkog giganta AOL-a, koji je 1998. godine kupio ICQ za 407 miliona dolara, što je bio jedan od najvećih tehnoloških poslova tog vremena.
Pod okriljem AOL-a, ICQ je nastavio da inovira, uvodeći funkcije poput prenosa fajlova, glasovnih razgovora i emotikona, postajući prethodnik modernih društvenih mreža. Međutim, vremenom se udaljavao od osnovne premise brze i lake tekstualne komunikacije.
Tehnološki pejzaž se menjao. Sredinom 2000-ih, konkurenti poput MSN Messengera, Yahoo Messengera, a kasnije Skype-a i društvenih mreža poput Facebook-a, počeli su da zasenjuju ICQ. Nekada dominantni messenger borio se da zadrži svoju bazu korisnika na prenatrpanom tržištu, ali nije uspevao.
Godine 2010. AOL je prodao ICQ ruskoj investicionoj firmi Digital Sky Technologies (sada Mail.Ru Group) za 187,5 miliona dolara. Novi vlasnici su pokušali da revitalizuju ICQ, fokusirajući se na tržišta u razvoju poput Rusije i istočne Evrope. Uprkos mnogim novim funkcionalnostima, stara publika se nije vraćala.
Pre nekoliko dana, na zvaničnom sajtu ICQ-a je objavljeno da se 26. juna serveri trajno gase, čime odlazi u istoriju jedna era digitalne komunikacije.
ICQ je imao značajnu ulogu i među frilenserima. U vremenima kada je globalna komunikacija bila u povojima, ICQ je omogućio tadašnjim freelancerima da se povezuju sa klijentima širom sveta, da razmenjuju ideje i projekte, i da grade svoje karijere na međunarodnom nivou. Danas, kao deo freelancing zajednice, opraštamo se od alata koji je mnogima pomogao da započnu svoje profesionalne puteve i koji je bio temelj digitalne komunikacije koju danas uzimamo zdravo za gotovo.
Iako se serveri gase, sećanje na ICQ i njegov doprinos svetu tehnologije i komunikacije živeće zauvek. Hvala vam, Yair, Arik, Sefi i Amnon, što ste doneli ICQ u naše živote. Vaša vizija promenila je svet i ostavila neizbrisiv trag u istoriji interneta.
Pogledajte: Koju komunikacionu platformu najbolje koristiti kao frilenser i zašto?