DEBS (Developer Ego Boolshit Situation) – Sindrom programerskog ega

DEBS (Developer Ego Boolshit Situation) je novi termin koji obuhvata specifičan obrazac ponašanja među programerima koji izmišljaju elaborate izgovora kako bi izbegli posao, odložili rokove, a pritom i dalje očekivali punu platu i sigurnost posla. Dok neki to vide kao mehanizam preživljavanja, DEBS je u stvarnosti ubica produktivnosti, remetilac timskog rada i glavni krivac za propuštene poslovne prilike.

Kako prepoznati DEBS na delu?

DEBS se manifestuje na različite načine, a kreativnost programera u pronalaženju izgovora često ne poznaje granice. Evo nekoliko klasičnih primera:

“Ova baza koda je katastrofa; ne mogu da radim ovako!”

Programeri vole da krive zastareli kod, čak i kada zadatak koji im je dodeljen nema mnogo veze s njim. Umesto da pronađu rešenje, oni se uzdižu iznad “inferiornih programera iz prošlosti”, stvarajući bespotrebna kašnjenja.

“Treba mi više vremena da istražim najbolji pristup”

Prevod: “Provešću sate skrolujući Reddit, gledajući YouTube tutorijale i pretvarajući se da duboko razmišljam o problemu koji bi junior rešio za jedno popodne.”

“Čekam da proizvodni tim precizira zahteve”

Klasičan DEBS potez. Umesto da proaktivno traže pojašnjenja, programeri koriste nejasnoće kao izgovor, tvrdeći da ne mogu da rade dok sve nije apsolutno jasno.

“Moramo da prepišemo ceo sistem pre nego što implementiramo ovu funkcionalnost”

Ovo je omiljena strategija. Umesto da nadograde postojeći sistem, predlažu potpuno prepisivanje, znajući da to znači beskrajne rasprave o arhitekturi i neodređene odgode.

“Blokiran sam jer XY još nije završio svoj deo posla”

Savršen izgovor. Okretanjem ka drugima, njihova neefikasnost se sakriva iza tuđeg zaostalog posla, čime se stvara beskonačna petlja opravdanja.

Zašto DEBS postoji?

Iako se DEBS može odbaciti kao obična lenjost, dublji psihološki i organizacioni faktori igraju ključnu ulogu:

Ego i vezanost za identitet

Programeri često poistovećuju svoj rad sa sopstvenom vrednošću. Ako nešto ne odgovara njihovoj filozofiji “dobrog koda”, oni to potpuno odbacuju, čak i ako obavlja posao.

Strah od odgovornosti

Neki programeri se toliko plaše neuspeha da radije ne započinju ništa. Ako ne isporuče rešenje, ne mogu ni biti krivi za greške, zar ne?

Problem komfor zone

Mnogi programeri se najbolje snalaze u određenim framework-ovima, jezicima ili tehnologijama. Kada se suoče s nečim nepoznatim, koriste DEBS taktike kako bi izbegli razotkrivanje nedostatka znanja.

Toksična radna kultura koja nagrađuje DEBS

Paradoksalno, neka radna okruženja podstiču DEBS kroz nagrađivanje drame, filozofskih debata o kvalitetu koda i iluzije tehničke ekspertize, umesto konkretnih rezultata.

Loše upravljanje projektima

Kada su rokovi proizvoljni, zahtevi nejasni, a kašnjenja bez posledica, DEBS prirodno cveta.

Cena DEBS-a

Pored propuštenih rokova, DEBS može ozbiljno naštetiti organizaciji:

  • Gubitak vremena i novca – Svako bespotrebno kašnjenje znači finansijski gubitak.
  • Frustrirani timovi – Kada jedan član tima koristi DEBS, svi ostali ispaštaju.
  • Izgubljeno poverenje klijenata – Kupce ne zanima unutrašnja drama; zanima ih samo rezultat.
  • Stagnacija – Kompanije koje pate od DEBS-a ne inoviraju – samo beskonačno prepravljaju kod i raspravljaju.

Kako se boriti protiv DEBS-a?

Ako ste tim lider, menadžer projekta ili programer koji želi da se oslobodi DEBS ciklusa, evo nekoliko kontramera:

Definišite jasne rokove i držite ih se

Programeri moraju shvatiti da rokovi nisu opcione sugestije. Postavljanje čvrstih rokova eliminiše prostor za DEBS taktike.

Prioritet dajte realizaciji, ne savršenstvu

Svi volimo elegantan, skalabilan i efikasan kod. Ali ponekad je “dovoljno dobro” sve što je potrebno da se posao završi. Savršenstvo je neprijatelj gotovog.

Uvedite odgovornost

Programeri moraju biti odgovorni za ono što obećaju. Nema više prebacivanja krivice na spoljne faktore—ako su obećali isporuku, neka je i obave.

Podstičite proaktivnu komunikaciju

Razvijte naviku među programerima da postavljaju pitanja i traže pojašnjenja na vreme, umesto da koriste “nejasnoće” kao izgovor za kašnjenje.

Promenite sistem nagrađivanja

Nagradite rezultate, ne samo “naporan rad” ili tehničke rasprave. Ako programeri vide da je stvarni učinak važniji od izgovora, prilagodiće se.

Kultivišite kulturu napretka, a ne savršenstva

Podstičite eksperimentisanje i iteraciju umesto opsesije “savršenim” kodom koji nikada ne bude završen.

Zaključak

DEBS je tihi, ali destruktivni problem u razvoju softvera. Maskira se kao intelektualna dubina, tehnička preciznost i skepticizam prema procesima, ali u suštini, on je samo prokrastinacija obavijena egom.

Ključ za prevazilaženje DEBS-a leži u preusmeravanju fokusa sa egoističnog perfekcionizma ka pragmatičnom, rezultatski orijentisanom razvoju. Uz prave promene u kulturi i menadžmentu, timovi mogu značajno smanjiti DEBS i preći iz stanja stagnacije i izgovora u visoko produktivne okoline.

Dakle, sledeći put kada čujete programera kako kaže:
“Moramo da refaktorišemo ceo sistem pre nego što dodamo nove funkcionalnosti,”
zastanite i razmislite – da li zaista zagovaraju efikasnost ili je ovo samo još jedna epizoda DEBS-a na delu?

Reči autora o DEBS-u:

Do izraza DEBS došao sam kroz brojne razgovore s investitorima dok sam vodio development tim. Suočio sam se s ovim problemom nebrojeno puta i video njegov ogroman uticaj na razvoj projekata. Bez obzira na nagrađivanje, pohvale, podsticaje ili pokušaje prilagođavanja, rezultati su kod ovih pojedinaca uvek ostajali ispod očekivanja. Umesto napretka, nailazili smo na sve sofisticiranije izgovore i beskonačna odlaganja. DEBS nije samo prepreka za projekte—on je test za menadžere i timove, dokaz da ni najbolji uslovi ne mogu nadomestiti nedostatak odgovornosti i istinske posvećenosti poslu.
~ Ivijan-Stefan Stipić

Vezani članci